מהי איורוודה?

פירוש המונח איוורודה הוא מדע החיים (בסנסקריט: ayus=חיים, veda=ידע). זהו מדע הוליסטי העוסק באורח חיים בריא, ומציג שיטות ריפוי המתייחסות להבטים הגופניים, הנפשיים, החברתיים והרוחניים כאל מכלול הפועל בהרמוניה.

האיורוודה מתמקדת בשתי מטרות עיקריות:

  • רפואה מונעת- כיצד להמנע ממחלות ולשמור על בריאות תקינה באמצעות הקפדה על אורח חיים בריא.
  • טיפול טבעי במחלות- לימוד שיטות ופעולות לטיפול במחלות וכאבים במטרה לרפא ולהחזיר את החולה לחיים רגילים.

על פי האיורוודה, אותם חוקי טבע פועלים הן על האדם והן על הסביבה. לכן יש להביא את האדם, המורכב מרוח, גוף ונפש, להרמוניה עם הסביבה.

האיורוודה מכירה בקיומם של שלושה כוחות ביקום. כוחות אלו מתקיימים בכל מערכות היקום – בנפשו ובגופו של האדם, ובכל מערכות הטבע שסביבו. איזון בין הכוחות האלה הוא תנאי לבריאות. כאשר הכוחות אינם מאוזנים בגוף, יופיעו מחלות ומצוקות. מטרת האיורוודה להסביר מהו הגורם לחוסר איזון בין הכוחות וכיצד ניתן להחזיר את הכוחות לאיזון מלא.

שלושת הכוחות הללו מכונים “דושות”, ושמותיהם “ואטה” “פיטה” ו”קאפה”.

  • ואטה –כוח החיים והתנועה. אחראי לזרימה של חומרים ואנרגיות, זרימת הרוח והאוויר, תנועת מחזור הדם, זרימת המחשבות.
  • פיטה – כוח החום והאש. אחראי לכך שחומר יוחלף בחומר אחר ויצור אנרגיה. זהו כוח האור, החום, אנרגיית השמש, חילוף החומרים בגוף.
  • קאפה – כוח החיבור. אחראי לכך שגופים שונים ימשכו זה לזה ושלחומר תהיה צורה. אחראי למבנה, לצורה, לשלד ולשרירים המהווים את גוף האדם.

כל דבר שקיים בטבע כולל את שלוש הדושות. בתוך כל אדם קיימות שלוש הדושות, אך היחסים ביניהן משתנים ולכן בדרך כלל דושה אחת או שתיים יהיו דומיננטיות יותר. דבר זה מסביר מדוע לבני אדם יש הרבה מן המשותף, אולם לכל אחד הרכב גנטי יחודי של שלוש הדושות בהתאם לסביבה שבה הוא חי. על פי האיורוודה מאכלים, צבעים או קולות שונים משפיעים על הדושות בדרכים שונות. לדוגמא, תבלינים חריפים מחריפים את הדושה פיטה, אבל מאכלים קלים מאזנים אותה. היכולת להשפיע על הדושות ולאזן אותן, היא הבסיס לעקרונות הטיפוליים של האיורוודה.